Zděné stavby – proč jsou stále tak oblíbené?

·         Zděný dům, pokud vám přeje počasí, můžete postavit za půl roku.  Oproti dřevostavbám mají zděné domy delší živostnost (několik desítek let) a mají lepší akustické vlastnosti.


·         Nejčastějším materiálem zděných staveb je pórobeton a keramická cihla. Není lehké si vybrat, protože tak jako všude jinde platí, že každý materiál má své výhody i nevýhody. Co mají společného je, že to jsou materiály těžké, a proto potřebují pořádné základy.
stavební materiál


·         Základová deska musí být pečlivě provedena, po vytvrdnutí betonu nezbývá už prostor na opravy a předělávky. Deska musí být správně dimenzovaná, protože jedině tak nám unese celý dům. Základy musí být rovné, z kvalitního betonu a nezbytností je kvalitně položené izolace.


·         Když už máme základy hotové můžete začít se stavbou zdí. Aspoň první řadu je lepší ponechat na odbornících. Jako spojovací materiál se v současnosti nepoužívá hromada malty. Díky tvaru cihel nám stačí vrstva malty nebo lepidla v řádu několika milimetrů. Kromě samotných cihel budete potřebovat doplňkové materiály, jako jsou překlady, rohy, komíny a stropní konstrukce. Výrobci tyto doplňkové materiály prodávají v jedné řade, spolu se základními tvarovkami, tak není problém se v těchto systémech orientovat. Systém z pórobetonu nám umožnuje i stavbu střechy.  Oproti klasickému dřevěnému krovu je pórobetonová konstrukce postavená rychle a není potřeba montovat parozábranu, která při nesprávné montáži bývá kamenem úrazu střešních konstrukcí.  
cihly na kolečku


·         Jako zateplení můžete zvolit polystyren nebo minerální vlnu.  Na trhu se začínají objevovat cihly, které jsou už izolací vyplněné a není potřeba dalšího zateplení. Jedná se pak o jednovrstvé zdivo, které se snáz provádí a kontroluje.


·         Pokud se do stavby chcete pustit svépomocí není to problém, cihelné bloky jsou přesné a snadno se s nimi manipuluje. Je však potřeba dodržovat všechny technologické postupy a používat doporučené materiály.

Zděné stavby – proč jsou stále tak oblíbené?
4.5 (90.77%)13