Ideální pro přepravu zboží


Mnoho výrobců zboží využívá k přepravě svých výrobků do obchodů a různých provozoven přepravní palety. Paleta je v podstatě jednoduchá konstrukce, která je díky svému tvaru dobře využitelná pro přepravu zboží, protože jednotlivé kusy se na sebe dají dobře stohovat. Tím se ušetří spousta místa nejen v nákladních automobilech a vlacích, ale také později ve skladech příjemců.

růžové palety

· Přepravní palety také umožnují rychlejší překládku během dopravy.
· Rovněž uspoří místo tím, že se nedají pouze stohovat na sebe, ale také ukládat do výškových regálů.
· Aby nedošlo k sesutí nebo pádu, je běžnou praxí ovinout je průtažnou fólii a zapáskovat ocelovou nebo plastovou páskou.
Přepravní palety jsou konstrukčně řešeny tak, že mají čelní a boční otvory. Ty právě umožnují snadnou manipulaci pomocí nízkozdvižného (paletovacího) vozíku nebo pomocí vysokozdvižného vozíku (vidlicového nakladače).

Nejznámější jsou europalety

Nejčastěji se setkáme s dřevěnými přepravními paletami, ale vyrábějí se také z plastu nebo kovů. Tyto materiály jsou ale využité mnohem méně. Nejznámějším druhem těchto pomocníků při přepravě jsou EURO PALETY. Toto označení zaručuje, že budou jejich rozměry sto dvacet krát osmdesát centimetrů. Je to logické. Pokud by nebyly všechny tyto výrobky stejných rozměrů, asi by moc dobře na sobě nedržely.

· Normy se však nevztahují pouze na samotné rozměry palety, ale také na
– počet a umístnění hřebíků
– typ konstrukce
– nosnost.

palety

Palety, které jsou označené jako EURO, mají právo vyrábět pouze výrobci, kterým to dovoluje certifikát. Pak musejí být jejich výrobky označeny logem výrobce a nezbytnou značkou EUR. Pokud některý výrobce nebo dovozce potřebuje přepravit zboží, kterému standardní palety nevyhovují, může si nechat zhotovit takzvané atypické palety. Ty mohou mít libovolné rozměry, které si určí zákazník.