Jak batole zbavit plenky?

Každé dítě je jiné, a byť je důležitý přístup rodičů, vždy záleží na tom, zda je dítě připravené. Nemá asi smysl dítě vysazovat na nočník zbytečně brzy, pokud z toho ještě nemá rozum. Někteří tvrdí, že dítě dokáže plně ovládat svěrače až zhruba ve dvou letech. Jiné přístupy uvádí, že dítě je schopno být do dvou let bez plen. Trendem je tzv. indiánská metoda, kdy se dítě odplenkuje „až“ ve dvou letech, ale zato velmi rychle.
malý asiat
Až budete řešit kdy začít, je třeba vycházet z vyspělosti právě vašeho dítěte. Zkuste dítě posazovat na nočník a uvidíte, jaká bude jeho reakce. Základem je, že pokud na nočník vykoná potřebu, je třeba ho náležitě pochválit. Dítě nenechávejte na nočníku zbytečně dlouho sedět, jednak je to zbytečné a ani to není zdravé. Nočník se snažte zařadit do denního režimu, to znamená, posazujte ho například po probuzení a před koupáním. Brzy si to zafixuje jako součást denní rutiny.
Důležité je, aby se dítě samo naučilo samo upozornit na potřebu. Tedy pokud ho jen vysazujete na nočník v pravidelných intervalech, neposkytujete mu dostatek prostoru pro to, aby si samo uvědomilo, zda potřebuje vykonat potřebu. Dejte mu proto víc času a důvěry, aby samo pochopilo, že si musí o nočník říct.
Jestliže máte problém ten, že dítě na nočníku nechce za žádnou cenu sedět, buď můžete odplenkování ještě odložit, nebo ho můžete zkusit víc motivovat. Pokud odmítá nočník, můžete zkusit záchod s redukcí. Spoustu dětí na nočník nechce, avšak záchod vezmou na milost, protože tam chodí i rodiče, které tak rády napodobují. Případně můžete zkusit další vychytávky, jako je nočník, který hraje při vykonání potřeby, nebo nočník, který vypadá jako zmenšený záchod.
ruka s plenou
Skvělé je načasovat odplenkování na dobu, kdy je teplé počasí a dítě může běhat nahé. Jedna dobrá varianta, jak si dítě může zvyknout na nočník je, když může běhat bez plenky a na nočník si tak sednout samo. Případně se vyčurat venku do trávy. Chlapečci rádi počůrají kytičku nebo v zimě hroudu sněhu. Zkuste ho motivovat právě hrou a jít na to zábavně.
Někteří tvrdí, že dříve byly děti rychleji bez plenek proto, že se používaly výhradně látkové pleny a ty samozřejmě dítko studily. Můžete tedy vyzkoušet i tuto variantu, dát dítěti látkovou plenku a uvidíte, zda mu to bude vadit a příště bude ostražitější.
Důležitá rada na závěr je: dítě do ničeho nenuťte. Musí samo dojít do bodu, kdy bude na odplenkování připravené a přílišným nátlakem by se akorát mohlo zaseknout. Pokud vidíte, že se trápíte vy i dítě a k ničemu to dlouhodobě nevede, dejte si pauzu. Některé děti jsou pak schopné odložit plenku doslova ze dne na den!