Jaké dřeviny se hodí pro živý plot


Habr obecný
Jeden z nejvhodnějších živých plotů, který je stále v oblibě již desítky let. Hodí se i pro kyselejší půdy a dobře se mu daří na slunném místě, i v polostínu. Je naprosto nenáročný, nevyžaduje v podstatě žádnou péči, pouze pravidelné zastřihávání, jako ostatní živé ploty. Ideální je pro velmi vysoké ploty (výška kolem 2 metrů). Roční přírůstek dřeviny činí zhruba 30 cm. Jedinou nevýhodou je, že jako listnatý strom na zimu shazuje listí.
zelené oplocení
Turkestánský brest – Ulmus pumila celer
Tento keř roste mimořádně rychle, až téměř dva metry za jeden rok. Je velice odolný vůči povětrnostním vlivům, poskytuje výborný stín a hodí se pro výsadbu velmi vysokých plotů. Na podzim jeho listy opadávají. Výhodou je, že je prostý pylů a tudíž alergenů. Je možné jej vysadit do jakékoliv půdy a je velice levný.
Ptačí zob
Tato dřevina se velmi dobře udržuje (stříhá). Plot rychle roste a je především zvyklý odolávat i velmi silným mrazům a nepřízni počasí. Když je teplá zima, opadává až v polovině března. Zároveň je nenáročný a je možné pěstovat jej na jakékoli půdě.
Dřišťál Juliin
Jeho značnou výhodou je, že neopadává, je to stále zelený keř. Hodí se pro výsadbu velmi vysokých plotů, dorůstá do délky až 2,5 metru. Každoročně kvete na jaře žlutavými nebo bílými kvítky, které příjemně voní, na podzim je obsypán modrými plody, které však nejsou jedlé. Bohužel má keř silné ostny, takže není vhodný tam, kde pobíhají malé děti, nebo domácí zvířata.
vodní kanál
Zerav západní
Jeden z nejoblíbenějších živých plotů. Roční přírůstek činí zhruba půl metru a velmi dobře se zastřihává a tvaruje. Je poměrně hustý a má zajímavý tvar i bez zastřihávání. Na půdu je nenáročný, uchytí se takřka všude. Není náročný ani na zálivku. Je možné pěstovat jej také venku v květináčích a tvarovat z něj různorodé pestré a zajímavé tvary, např. spirály, koule, půlkoule atd. Jeho značnou výhodou je, že neopadává.
živý plot
Tis
Je nenáročný a vhodný do všech druhů půdy, roste však velmi pomalu. Tis neopadává, ale pozor, celá rostlina, včetně plodů, je prudce jedovatá. Dávejte především pozor na malé děti, které lákají jeho sytě červené bobule.
Cypřišek
Je velice oblíbený, protože neopadává, je dobře odolný vůči mrazu a roste velice rychle, zhruba půl metru, až 70 cm za rok.