Mochna husí: účinek a aplikace jako domácího léku

Listy mochny jsou zoubkované, mají tvar prstu a zarovnány jsou v párech na tenkých výhoncích. Na spodní straně jsou chlupaté a stříbřitě bílé. Kvůli tomu vypadají, jako by byly pokryty sametem. Proto se rostlině říká také stříbrná bylina. Od května do srpna vytvoří byliny žluté květy.
rostlina mochna husí
●     Vzhledem k mnoha pozitivním účinkům byla používána jako prostředek proti úplavici, vnitřnímu krvácení, stejně jako na vnější zánět zubů nebo krvácení z nosu.
●     Obzvláště často pomáhala při léčbě křečí, zvláště při žaludečních a střevních potížích.
Všechny části rostliny mohou být bezpečně spotřebovány. To je důvod, proč rostlinu můžete sami dobře sbírat. Přesto byste se měli vždy ujistit, že jste získali správnou bylinu. Pokud máte pochybnosti, můžete také rostlinu koupit. Mochna husí obsahuje pět až deset procent vysokého podílu taninů. Ty jsou zodpovědné za antikonvulzivní vlastnosti rostliny.
Bylina je antispazmodická, protizánětlivá, relaxační a hemostatická. Takže můžete použít bylinu na léčbu následujících příznaků:
●     žaludeční křeče
●     průjem
●     zánět úst a sliznice hltanu

Dokonce i ženy, které trpí endometriózou nebo fibroidy, mohou mít prospěch z užívání jemně zrnité mochny. Můžete také bylinu použít k léčbě infekcí močového měchýře a křečových žil.
 mochna husí

Použití

Jak bylo zmíněno, mohou být všechny části rostliny spotřebovány. Můžete zpracovat čerstvou rostlinu i hotové přípravky. Kromě interní aplikace můžete bylinu využít na zevní podání. Můžete například použít drcené listy v rolích pro boj s křečí. Bylina může být zpracována i jako mast nebo olej pro vnější použití.

Co byste měli vzít v úvahu, když bylinu využijete

Přijímání mochny husí je považováno za neškodné. Měli byste však stále věnovat pozornost několika věcem.
●     Nepoužívejte přípravky z byliny delší dobu, protože taniny mohou vysušit sliznici.
●     Nadměrné vnitřní použití (například jako čaj) může způsobit bolest žaludku a zvracení.
●     Také byste měli omezit příjem při dráždivých střevních potížích, protože příznaky mohou být bylinou zhoršeny.
●     Použití mochny během těhotenství je považováno za neškodné a mělo by přispět k odpočinku a relaxaci.
Upozornění: tento článek nemůže nahradit návštěvu lékaře! Pokud trpíte dlouhodobými onemocněními nebo si nejste jisti, jestli nejste na rostlinu alergičtí, poraďte se svým lékařem.