Je hypotéka pro mladé lidi vhodná?

Mnoho mladých lidí sní o tom, že budou mít vlastní bydlení, jakmile dokončí školu a odstěhují se od rodičů. Ovšem jen mizivému procentu se tento sen splní. Je to především proto, že ceny nemovitostí jsou skutečně vysoké, a jen málokdo na ně dosáhne. Tyto ceny jsou pochopitelné, když si vezmeme, jak vysoké jsou náklady na stavbu domu, stejně jako fakt, že se jedná o velmi žádanou, přitom však omezenou komoditu. To však situaci rozhodně neulehčuje.

Řešením zde může být hypotéka, tedy účelová půjčka, určená ke koupi či rekonstrukci konkrétní, předem dané nemovitosti. Avšak ani zde není situace zvláště pro mladé tak jednoduchá, jak by se na první pohled mohlo zdát.

hypoteka5

U většiny typů hypotéky totiž musíte při podání žádosti jednak doložit výši svého příjmu, a také fakt, že máte stálé zaměstnání. To se obvykle dokládá pomocí poslední výplatní pásky a pracovní smlouvy. Avšak pokud jsme těsně po škole a zrovna jsme nastoupili do prvního zaměstnání, budeme ve zřejmé nevýhodě.

Jednak náš plat nebude zrovna nejvyšší, vzhledem k tomu, že jsme čerstvý absolvent bez praktických zkušeností. Zároveň v daném zaměstnání nejsme dlouho, takže si nemůžeme být jisti, že o něj z nějakého důvodu nepřijdeme. A to vše samozřejmě vidí i ten, kdo naši žádost schvaluje. Naše šance, že hypotéku dostaneme, se tedy značně snižují.

hypoteka4

Naštěstí není vše ztraceno. Existuje hypotéka pro mladé https://www.moneyworld.cz/kategorie/hypoteky/, která je určena právě pro čerstvé absolventy, kteří se chtějí osamostatnit. Nabízí benevolentnější posuzování, co se týče výše příjmu i délky, kterou jste v pracovním poměru. Zároveň jsou zde nižší měsíční splátky, avšak samozřejmě budete splácet delší dobu.

Zde je pak třeba se mít na pozoru, neboť díky úrokům a především roční procentní sazbě nákladů, známější pod zkratkou RSPN, čím déle budete splácet, tím vyšší částku nakonec zaplatíte. Avšak i přesto to může být pro některé lidi prakticky jediná možnost. Záleží tedy na vás, jak se rozhodnete, avšak je dobré si vše předem rozmyslet, ať nakonec nelitujete.