Sinusové pravítko je mnohdy naprostý základ

Pracujete s měřidly, která jsou velmi přesná? Pokud potřebujete nástroj, který vám umožní měřit kuželovitost obrobených součástí, pak jednoznačně potřebujete sinusové pravítko. Na první pohled může tvarem připomínat hračku, avšak jde o velmi přesně vyrobený nástroj, se kterým lze měřit úhly. Jde o nepřímou metodu měření, tedy nelze přímo odečíst naměřená hodnota, ale ke kýžené hodnotě se přijde výpočtem. Sinusové pravítko totiž funguje na principu goniometrické funkce sinus, kdy platí, že protilehlá strana oproti sledovanému úhlu v pravoúhlém trojúhelníku v čitateli a přepona pravoúhlého trojúhelníku dává právě sinu sledovaného úhlu.

výkres s pravítkem

Jak vybrat pravítko pro měření úhlů?

Na začátku vašeho výběru by měl být určitý souhrn součástí, které plánujete měřit. Tento měřicí nástroj se totiž dodává v několika variantách, které jsou od sebe odlišné délkou. Zpravidla jde o násobky stovek milimetrů, přičemž základní model lze zakoupit v délce 100 mm. Díky tomu lze měřit běžné strojní součásti, například hřídele.

Co vše je potřeba k samotnému měření?

  • Sinusové pravítko
  • Měrky, kterými se podkládá samotné měřidlo
  • Číslicový úchylkoměr
  • Měřící deska nebo jiná přesná rovina

trojúhelník pravítko

S pomocí výše uvedených pomůcek je možné stanovit úhel, respektive kuželovitost, dané součásti velmi přesně. Nemusíte proto činit žádné kompromisy, ale můžete měřit s velikou přesností. Ta je přitom v určitých oblastech strojírenství velmi důležitá. Proto byste neměli zapomínat na to, že tato metoda je velmi efektivní, zvláště pak v případech, kdy pracoviště upravíte pro měření tímto nástrojem. Získat přesné výsledky pak bude otázka nastavení měřeného obrobku a samotného měřicího nástroje, a následně pak provedením výpočtu, který je však naprosto jednoduchý a zvládne jej i průměrný středoškolák, ba dokonce žák základní školy. Proto s chutí do měření s kvalitními nástroji.