Veš dětská (lat. Pediculus capitis) je cizopasný bezkřídlý a hlavně obtížný hmyz, který parazituje výhradně na pokožce hlavy lidí, kde se svými drápky pevně drží ve vlasech. Krev sají také larvy (nymfy), jež se líhnou z vajíček zvaných hnidy – typických kulovitých útvarů nalepených u kořínků vlasů.
S těmito miniaturními krev sajícími příživníky se za svůj život setkal téměř každý, a když ne osobně, pak určitě v rámci rodiny. Díky své velké odolnosti a rychlosti rozmnožování jsou noční můrou matek školáků i předškoláků, neboť právě v těchto kolektivech dochází k jejich největšímu šíření.
Jak se bránit?
Pokud jsme na vši narazili poprvé, volíme nejrychlejší a nejjednodušší metodu – běžíme do lékárny či drogerie pro speciální přípravky proti vším a aplikujeme všem členům rodiny . Vždy se doporučuje aplikovat tyto přípravky několikrát. Odborníci i laická veřejnost se ovšem shodují, že jsou vši čím dál odolnější vůči látkám v nich obsažených, navíc často obsahují stejnou účinnou složku. Jde to tedy i jinak? Zkusme se vrátit ke starým dobrým ověřeným „babským“ radám a zbavit se vší ihned, k přírodě šetrnou metodou a ještě k tomu ušetřit.
Co budeme potřebovat:
· Olej, ocet
· Pálenka (nejlépe domácí čím větší obsah alkoholu, tím lépe)
· Francovka (alpa)
· Tea tree olej
· Hustý hřeben – všiváček
· Fén, žehlička na vlasy
Postup:
1. Smícháme 2 dcl octa se 2 dcl oleje (postačí klasický stolní). Směs nalijeme na suché vlasy a důkladně vmasírujeme hlavně u pokožky hlavy. Vlasy mírně vyždímáme a celou hlavu zabalíme pevně do potravinové fólie. Obtočíme ještě ručníkem, abychom vytvořili pod „čepicí“ větší teplo a necháme působit 1 – 2 hodiny.
2. Pořádně vlasy umyjeme běžným šampónem (bude potřeba alespoň 3x, protože olej se hůře smývá).
3. Do vlhkých vlasů aplikujeme několik kapek tea tree oleje a pečlivě pročešeme speciálním hřebenem – všiváčkem.
4. Poté vyfénujeme horkým vzduchem.
5. Suché vlasy na závěr přežehlíme žehličkou, bereme pramínek po pramínku a snažíme se nevynechat ani vlásek.
Má-li někdo problém s pachem octa, zvolí si v prvním kroku namísto něj a oleje pálenku, kterou vmasíruje do vlasů. Postup je dále stejný. Důležité je obrnit se trpělivostí – čím pečlivěji budete postupovat, tím větší šance na úspěch a to platí i u použití výše zmíněných přípravků z lékárny. Jako prevenci přidáme několik kapek tea tree oleje do šampónu a dětem před cestou do školy či školky kápneme olej rovnou na hlavu.
Celou proceduru zopakujeme za 7 dní, vypereme povlečení, důkladně vysajeme byt a máme vyhráno!