V čem tkví zásluhy solární plachty na bazén

Když se řekne „solární“, mnoho lidí si toto slovo spojuje s výrobou elektrické energie nebo s ohřevem vody ve slunečních kolektorech. Slunce má skutečně obrovský potenciál udržet celou naši planetu v chodu, a kdybychom o něj nějakým „nedopatřením“ přišli, znamenalo by to kolaps civilizace a možná i zánik veškerého života v podobě, v jaké jej známe.

déšť na hladině

Solární plachta na bazén sice sama o sobě nevyrábí elektřinu, ani neohřívá vodu v nádrži, ale přece jen má na hladině bazénu značný význam.

Izolační vrstva – sluneční energie dokáže prohřát nejen vzduch, který dýcháme, ale i vodu v jezerech a rybnících a pochopitelně i v bazénu. Nás ovšem u bazénu zajímá zejména to, za jak dlouho se voda v nádrži ochladí, či naopak, jak dlouho zůstane příjemně teplá. Krycí plachta je izolant, takže napomáhá udržení teplejší vody v bazénu delší čas, čímž zvyšuje komfort koupání a prodlužuje jeho dobu.

voda v nádrži na koupání

Odpařování vody – kromě úniku tepla z bazénu nás zajímá i rychlost vypařování vody. V průměru se v létě z malého zahradního bazénku odpaří každý den zhruba padesát litrů vody a tu musíme nejen dolévat, ale i nechat prohřát. Znamená to další investici do vodného a stočného, případně do ohřevu vody, a v průběhu jedné koupací sezóny může jít o docela velké peníze. Krycí plachta odpařování efektivně brání, vodní pára narazí na vnitřní stranu fólie, tam zkapalní a vrací se zpět do bazénu.

Nečistotysolární plachta na bazén zachycuje i nečistoty v podobě prachu, listů, stébel trav, hlíny, písku atp. Tím šetří náklady na filtrování vody a na nasazování bazénové chemie. Pokud necháte delší dobu bazén odkrytý, brzy se na dně vytvoří mazlavý povlak a ten pak povede k rozmnožení bakterií, řas a dalších drobných organismů. Budete to pak muset řešit pomocí bazénového vysavače, takže další zbytečně vynaložený čas a námaha.