Valleta, evropské hlavní město kultury?

Ke kultuře jistě patří muzea, jenže z těch většinou nejsou děti moc nadšené. To ale neplatí u tohoto konkrétního Muzea hraček. Založeno bylo v roce 1988 jedním ze sběratelů těchto dětských oblíbenců.  Jsou tady vystaveny angličáky, panenky a zvířátka z farmy. Pro starší krásná nostalgie, pro mladé první seznámení s tím, jak a s čím si hráli jejich rodičové, babičky a dědové.
 
Něco modernějšího? Není problém. Co takhle 5D kino, v kterém se můžete dozvědět informace o místní kultuře a historii. Můžete se těšit na hýbání sedaček, vodní obstřiky, 3 D a výběr ze 17 jazykových verzí.
 maják u moře
Rio de Janeiro a ty slavné festivaly… Nemusíte ani vytáhnout nohy z Evropy, abyste zažili něco podobného. Každý únor, nebo březen se na tomto ostrůvku pořádá obrovský festival. Každá vesnička, každý člověk tady slaví. Představte si tedy Vallettu-velké město. Nepoznáte jediný rozdíl od slavné Brazílie.
 
Malta, jakožto ostrov musí mít určitě velké přístavy, co teprve Valletta, hlavní město této zeminy obklopené mořem. Tyto obrovské přístavy si můžete projet na lodi plavbou, která vás zaveze ke dvěma velkým přístavům, do 10 zátoků. Projížďka je komentována, takže nemusíte mít strach, že byste nevěděli, kde se zrovna nacházíte.
přístav na Maltě
 
Valletta byla vybudována na vojensky strategickém místě. Není tedy divu, že zde byla vybudována pevnost St. Elmo, kde bylo později vytvořeno Národní muzeum války. Pevnost je ve skvělé kondici i díky nedávné rekonstrukci. Celý objekt je volně k prozkoumání a v muzeu se dozvíte i něco o válečné historii tohoto malého a na pohled mírumilovného ostrůvku. Doporučuji tady přijít v nedělní dopoledne do 11 hodin, protože se zde bude odehrávat takzvaně In Guardia Parade.  Jedná se o představení středověkého boje v dobových krojích.
 
Toto je jen malý výběr toho nejlepšího z města Valletta.  Rozhodně se zde vydejte a pokud možno si projeďte celý ostrov. Stojí to za to.