Finanční gramotnost u dětí

Učte své děti hospodařit, řekne se velmi snadno, otázkou však zůstává, jak toho dosáhnout? Jak naučit děti pracovat správně s financemi? Jak je naučit, jak funguje dnešní svět a jak dětem ukázat, jak moc je opravdu nutné aby měly vždy nějakou finanční rezervu?

finanční gramotnost

Finanční gramotnost je velmi důležitá jak pro děti, tak pro dospělé. Nicméně otázkou zůstává, jak této dovednosti naučit děti? My pro vás máme několik způsobů, díky kterým své děti naučíte orientovat se ve světě financí a naučíte je, jak správně s penězi zacházet.

Prvním způsobem, jak naučit děti hospodařit s penězi, je díky deskovým hrám přímo zaměřených na tuto tematiku. Takových deskových her je celá řada a v naprosté většině případů jsou tvořeny jako rodinné hry. Může se tak pobavit celá rodina. Hry jsou založené v naprosté většině případů na kupování předmětů, získávání peněz a následné prodávání již získaných artefaktů. Jedná se o nejzábavnější a nejúčinnější způsob. Nejen že se něco nového naučíte, ale dokonce se i výborně pobavíte.

hospodaření s penězi

Dalším způsobem jak děti naučit správnému hospodaření s penězi, je pomocí kapesného. Dejte dětem na měsíc určitou částku a donuťte je, aby s těmito financemi nějakým způsobem vyšli. Pokud se jim to nepovede, mohou za to následovat nějaké tresty v podobě domácích prací, nebo čehokoliv jiného. Přeci jen děti se nejlépe učí praxí.

Kromě těchto základních dovedností budou děti pro svůj budoucí život potřebovat podstatně hlubší dovednosti. Ty pak budou muset získat ve škole – ideálně ve školním předmětu ekonomiky. Jak již bylo zmíněno, jedná se o velmi užitečné znalosti, které jsou pro budoucí život hodně důležité. Díky tomuto předmětu se naučí spočítat výplatu, úroky, nebo daně. Tyto zkušenosti se holt jiným způsobem než biflováním naučit nedají. Pokud by dětem tyto dovednosti chyběly, mohly by se časem dostat do finančních potíží.