Jaké zvolit svatební oznámení?

Svatební oznámení je jedna z nejvýznamnějších věcí, kterou musí budoucí novomanželé před svým velkým dnem vyřešit. Ono se ani čemu divit, vždyť právě svatební pozvánka udává celý styl budoucí svatby. Pomocí ní lze poznat, o jak vysoce formální záležitost se bude jednat a do jaké barvy bude laděná. Její tvorbu tedy nepodceňujte a nechce si na něj dostatek času.

svatební výzdoba

První věcí týkající se svatebního oznámení, kterou budete muset vymyslet je to, zda si ho vyrobíte sami svépomocí, nebo si ho koupíte a necháte udělat od profesionála. Tato volba je jen na vás, nicméně pokud se rozhodnete do tvorby pustit sami, mějte na paměti, že už musíte mít nějaké zkušenosti s grafickými pracemi. V opačném případě by to velmi snadno mohlo dopadnout katastrofálně.

Ať už si budete dělat pozvánky sami, či si je necháte vyrobit na zakázku, musíte si vybrat vhodný papír, jeho rozměry a gramáž. Výběr papíru je zcela individuální, ale myslete na to, že klasický kancelářský papír je pro svatební pozvánky zcela nevhodný. V ideálním případě by se mělo jednat o papír s vyšší gramáží a i nějakým vzorem, nebo ražením. Z rozměrů jsou pak nejčastěji voleny klasické formáty A5 nebo A6.

svatební kytice

Další věcí s pozvánkami spojenou, kterou budete muset řešit, jsou obálky. Vybrat si můžete klasické bílé, nebo i nějaké noblesnější. Klasické bílé jsou nestárnoucí klasika, nicméně především v poslední době se nejčastěji volí obálky v béžové až hnědé barvě, nebo obálky v barvě budoucí svatby. Rozmyslet si také musíte i to, zda si přejete, aby měla obálka vnitřní ražení nebo obrázek. V takovém případě ale počítejte s vyšší pořizovací cenou. Obvyklá cena pozvánek i s obálkami se pohybuje od několika Korun až po několik desítek Korun za kus. Cena se liší především dle zvoleného materiálu, gramáže papíru a náročnosti grafického návrhu svatebního oznámení.