Na co si dát pozor při převodu nemovitosti

Máte v plánu rozšířit rodinu, osamostatnit se od rodičů, nebo jen toužíte po novém a větším domově? Na tom samozřejmě není nic špatného, sny si máme přeci plnit. Pokud nechcete bydlet v nájmu, ale chcete, aby vám nějaká nemovitost říkala pne, máte 2 možnosti. Buď se rozhodnete realizovat své představy a pustíte se do stavby domu pěkně od základů, nebo se vydáte snazší cestou, která vám ušetří spoustu starostí a přistoupíte ke koupi nemovitosti. To ovšem také není jen tak! Pojďme se říci, na jaké konkrétní záležitosti si musíme dát při převodu vlastnického práva pozor.Rodinný dům

  1. Důvěřuj, ale prověřuj

Tento krok je sice zřejmý, ale stejně jej raději připomenu. Než se do koupě vrhnete rozhodně nevsázejte pouze na krásné fotografie nebo na to, jak vše vypadá zvenku. Určitě znáte pořekadlo nesuď knihu podle obalu nebo není všechno zlato co se třpytí. Neváhejte si vše pořádně prohlédnout ze všech možných úhlů a ptejte se na cokoli, co vás napadne.
Velice dobrým pomocníkem je katastr nemovitostí Americká-nebankovní-hypotéka. V této situaci si nejdříve prověřte, zda osoba, jež nemovitost prodává, a se kterou hodláte uzavřít kupní smlouvu, je skutečně v tomto seznamu uvedena jako vlastník, popřípadě není-li nemovitost společným jměním manželů. V tomto případě se totiž může stát, že jsou manželé domluveni tak, že disponovat se jměním mohou pouze oba dva do hromady. Pokud by tak nemovitost prodával pouze jeden z nich, jednalo by se neplatnou smlouvu a vy byste se dostali do zbytečných problémů.

  1. Smlouva nadevše

Písmenná forma smlouvy není výhodou ale nutností, jelikož přímo ze zákona plyne povinnost uzavírat kupní smlouvu o nemovitosti touto formou, aby se předešlo případným neshodám a sporům, které by se v případě ústní formy velice těžko dokazovaly. Dalším důvod je ten, že se jedno vyhotovení smlouvy musí odevzdat na již zmiňovaný katastrální úřad, aby mohlo dojít k přepisu.Klíče v zámku

  1. Závěrečná kontrola

Ještě před tím, než se zabydlíte a budete se radovat z nového domova, ujistěte se, že skutečně k přepisu došlo a vlastníkem jste opravdu vy, popřípadě nedošlo-li k žádné chybě v podobě špatného jména nebo rodného čísla.