Peníze pod kontrolou


Rozpočet
Mnoho finančních expertů se shoduje na jednom: pokud se vám nedostává peněz, sestavte si rozpočet. Dost často je totiž hlavním problémem to, že lidé nemají přehled, za co vlastně utrácejí. Stáhněte si do mobilu některou z mobilních aplikací, které vám pomohou si nejen vaše utrácení naplánovat, ale i monitorovat jeho dodržování. Doporučit se dá třeba HomeBudget, Wally, GoodBudget a mnoho další. Zkuste jich pár, než najdete tu, co bude vyhovovat právě vám. Pokud nejste fanouškem telefonů, nebo pokud máte závažnější finanční problémy typu exekucí nebo půjček, obraťte se na finanční poradce. V mnoha krajích fungují občanské poradny, kde vám pomohou i zadarmo.
cizí peníze 
Půjčky
Splácení půjček není žádná ostuda. Ale zároveň je to i bod, kde většině lidí utíkají peníze. Zkontrolujte si proto, zda neplatíte zbytečně vysoké splátky, a zda by se vám například nevyplatilo sloučit několik úvěrů do jednoho. Z toho samého ranku jsou i poplatky za vedení účtu, nebo například povinné ručení. Máte-li starší auto, a platíte tu samou částku více než pět let, nejspíše vám utíkají ročně tisíce korun. Využijte srovnávače půjček a povinného ručení, ale i třeba porovnejte cenu za plyn a vodu. Mnoho lidí se ve světle nedávných podvodů bojí změnit dodavatele, ale pokud se upíšete solidní firmě a ne někomu mezi dveřmi, tak se není čeho bát.
 stůl v kanceláři
Ušetříte s každým nákupem
Peníze se dají ušetřit i tím, že se uvážete některému z programů, které nabízejí peníze zpět při každém nákupu. Například mnoho poskytovatelů kreditních karet nabízí procenta z každého nákupu, nebo využijte schémat nabízených mnoha obchody. Nepohrdejte ani slevovými portály. Ty zažily vrchol obliby před pár lety, ale proč neušetřit na tom, co byste stejně udělali? Jistě, nejsou to tisíce, ale jsou to právě tyto malé úspory, které vám pomohou dostat vaše výdaje pod kontrolu.