Šetřím, šetříš, šetříme

Podle dnešních finančních poradců bychom měli mít vytvořenou finanční rezervu, pro případ nenadálého výpadku příjmu, ať již příčinnou ztráty zaměstnání nebo nenadálých zdravotních problémů. Tato rezerva by měla být vysoká jako váš šestiměsíční plat. To je celkem dost. Tady je pár osvědčených triků, jak nejen začít.
úspory a prasátko
1.       Prvním a důležitým krokem je uvědomění si proč to dělám.? MOTIVACE je motorem, který nás žene vpřed. Ať už se jedná o tvoření finančních jistot, šetření na dovolenou nebo splácení dluhu.
2.       Zní to sice jako velké klišé, ale jen když to uvidíme na papíře, uvědomíme si jak vysoké a často zbytečné naše výdaje jsou. Takže chce to seznam (bydlení, splátky, jídlo, doprava, spoření, děti, zábava).
3.       Začněme pomalu. Pořiďme si pěknou kasičku, protože i drobné jsou peníze. Dobrým a fungujícím trikem je tzv. nulování. Večer si spočítejte finance a poslední dvě čísla odečtěte a přidejte do kasičky. Jde to i s běžným účtem, ale realizace je poněkud náročnější.
4.       Dále můžeme praktikovat další osvědčené rady. Zhasínejme! Šetřeme vodou (důležité i při šetření životního prostředí)! Šetřeme jídlem, vařme si doma. Kávu si dělejme do svých krásných termohrnků. Cappuccino denně něco stojí. Nosme vlastní nákupní tašky! Síťovka je opět v kurzu a také je to šetrné vůči přírodě.
komínek mincí na bankovkách
Na nákupech lze ušetřit i tak, že si nastavím časový limit, beru si košík do ruky a hlavně IGNORUJI SLEVY!!! Když vím, že potřebuji olej a on je zrovna v akci, je to příjemné plus, ale jinak nakoupím mnohem víc věcí, které zrovna nepotřebuji. Při nákupu oblečení se mohu držet následujících dvou receptů. Buď mohu nakupovat z druhé ruky, tj. v secondhandu. Nebo naopak nakupovat drahé oblečení. O koupi trička za 1000 Kč budu určitě více přemýšlet, a když už se rozhodnu pro koupi, budu mít jistotu, že mi vydrží déle než jednu sezónu.
Na závěr nutno říct, že šetření v dnešní konzumní a předražené době je složité, nicméně, JDE TO!!! Musíme však mít dostatečnou motivaci, sebekázeň a trpělivost! Výsledky v podobě vytoužených rezerv se dostaví.  Na úplně úplný závěr dodám jen: ŽIJME UVĚDOMĚLE a nebude potřeba šetřit.