Správní ústní hygiena je důležitá nejen z pohledu právě zubů. Špatně nebo vůbec čištěné zuby jsou pokryty plakem, který se následně mění na zubní kámen a ten může postupně vyvolat zánět dásní až parodontitidu. Za tím stojí bakterie, které se v plaku nachází a nezůstávají právě jen v ústech.
Podle nejnovější studie se mohou tyto bakterie dostat až do mozku, kde vyrábějí protein, který ničí nervové buňky. Výsledkem pak je, že dochází ke ztrátě paměti, a to až k rozvoji známé Alzheimerovy choroby.
Pro své tvrzení má výzkum potvrzené informace tak, že zmíněný protein nalezl u 96 procent pacientů, trpících touto chorobou. Dále ale vědci upozorňují na to, že bakterie jako taková nezpůsobuje tuto nemoc, ale značně zvyšuje riziko právě bujení této nemoci a ke všemu ovlivňuje rychlost a intenzitu, jakou se nemoc šíří.
Podle autorů studie je však dobrou zprávou, že riziko šíření této nemoci se dá oddálit při pravidelném čištění zubů a používání zubní nitě. Správní hygiena úst a pravidelné návštěvy zubního lékaře jsou tím nejdůležitějším, co pro sebe v této věci můžeme udělat.
I tato studie podpořila hledání cesty v boji proti této stařecké nemoci. Díky těmto poznatkům totiž přišli na lék, který blokuje tyto zmiňované škodlivé enzymy vznikající z této bakterie, a tím pádem se jim daří blokovat rozvoj Alzheimera. Během roku 2020 by měl být lék otestován v praxi.
Nejen polští, ale i němečtí vědci se zabývají tímto problémem. Německé studie dokazují, že již změny hladiny bílkovin v krvi mohou odhalit právě poškození mozku, které se objeví třeba již deset let před evidentním propuknutím této choroby.
Možná se vám večer nebudou chtít čistit zuby, ale nyní již víte, že rozhodnutí o tom, že si je vyčistíte může zabránit budoucímu rozvoji demence a Alzheimerovy choroby. Myslete na to, než půjdete spát!